אזרחים אמריקאים המתגוררים מחוץ לארה"ב

11.03.2020 | רו"ח (ארה"ב) אלון אהרונוף |

המס האמריקאי הינו מסובך ומסועף. הוא נקבע על פי החלטת הקונגרס האמריקאי בחוק המס המתעדכן מדי שנה. חוק המס האמריקאי (IRC – Internal Revenue Code) הוא למעשה אוסף של פקודות שנותנות הנחייה והכוונה בנושא המס האמריקאי. למרות זאת ואף על פי היותו מפורט ומעמיק, חוק המס האמריקאי הוא כאמור מסובך, מסועף ומצריך סיוע של אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים.

החוק קובע, כי אזרח אמריקאי באשר הוא ימוסה על בסיס אזרחותו האמריקאית ולא על בסיס תושבתו, כפי שנהוג במדינת ישראל ובמדינות רבות ברחבי העולם. המשמעות היא שכל אזרח אמריקאי ימוסה על הכנסותיו הכלל עולמיות מעל רף מסוים, גם אם הן אינן קשורות לארה"ב בכל צורה שהיא ואפילו אם הוא איננו מתגורר בארה"ב או כף רגלו מעולם לא דרכה בה. כמובן שישנן הקלות בנושא זיכויי המס ששולם גם בחוק המס האמריקאי וגם באמנת המס בין ארה"ב לישראל עליהן אפרט בכתבה נוספת.

החוק האמריקאי יוצר מצב שאזרח ישראלי תושב ישראל בעל אזרחות אמריקאית, יחויב בדיווח מס בארה"ב מדי שנה, כאשר הוא מפרט בו את הכנסותיו הכלל עולמיות. אי דיווח הוא עבירה פלילית בארה"ב על כל המשתמע מכך ובנוסף גורר קנסות כבדים וריביות מצטברות. על כן יש וצריך לדווח מדי שנה בארה"ב.

בנוסף לדיווח המס ישנו דיווח נוסף והוא דו"ח ה-FBAR (Foreign Bank and Financial Accounts) המחייב אזרחים אמריקאים לדווחו בכל שנה. הדו"ח מפרט את הנכסים הפיננסים, אשר מחזיק אזרח אמריקאי במוסדות פיננסים זרים מחוץ לארה"ב כמו בנקים, קרנות פנסיה, השתלמות וכו'. אזרח אמריקאי מחויב בדו"ח זה אם ברשותו נכסים פיננסים זרים בשווי שעולה על $10,000 במהלך שנת המס בכלל החשבונות הפיננסים הזרים.

במרץ שנת 2010 חוקק הקונגרס האמריקאי חוק הידוע בשם .FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) במסגרת חוק זה ארה"ב מחייבת בנקים ומוסדות פיננסים זרים לדווח על חשבונות ונכסים פיננסים המנוהלים עבור אזרחי ארה"ב. במרץ 2016 נחתם הסכם בין מדינת ישראל וארה"ב בדבר חילופי מידע הדדים בין הבנקים והמוסדות הפיננסים של שתי המדינות. כלומר החל משנת 2017 מדינת ישראל נדרשת להעביר מידע על אזרחים אמריקאים לרשויות המס בארה"ב דרך רשות המיסים בישראל. כיום הבנקים בישראל מתשאלים לקוחות האם הם אזרחים אמריקאים או לאו ועל כך הם נדרשים לחתום בטופס W-9 או W-8BEN.

חוק ה-FATCA הינו מנוף לחץ נוסף על אזרחים אמריקאים מצד רשויות המס בארה"ב לדווח על הכנסותיהם הכלל עולמיות ועל כלל הנכסים הפיננסים מחוץ לארה"ב. אי דיווח FBAR דינו קנס אוטומטי של $10,000 על כל שנת אי דיווח. על כן יש וצריך לדווח דו"ח זה מדי שנה. יצוין כי גם בעלי גרין קארד וויזות מסוימות לארה"ב כפופים לחוקי המס האמריקאים ודינם זהה בתחום זה לאזרחים אמריקאים.

בישראל מתגוררים בדרך קבע אלפי אזרחים אמריקאים החייבים בדיווחים אלו מדי שנה. משיחות רבות ומניסיון יומיומי ישנם אזרחים אמריקאים לא מעטים שכלל אינם מודעים לנושא זה ובכללו לחובת הדיווח. המחוקק האמריקאי הבין שכך הוא הדבר בהרבה ממדינות העולם בהם מתגוררים בדרך קבע אזרחים אמריקאים ועל כן בשנת 2012 ה- IRS (Internal Revenue Service) יצא בתכנית לגילוי מרצון לאזרחים אמריקאים המתגוררים מחוץ לארה"ב ושבתום לב ומחוסר ידיעה לא דיווחו במהלך השנים. בשנת 2014 שודרגה התכנית וגרמה להמוני אזרחים אמריקאים בישראל ובעולם כולו להתחיל ולדווח ובמיוחד מעניקה אפשרות לצאת מהחשיפה הפלילית בארה"ב וקנסות כבדים. 

יחד עם זאת חשוב לציין כי לא מכבר התבטא ראש ה- IRS בכך שהם מבינים, שברגע זה ולאחר כמה שנים, אזרחים אמריקאים מודעים לתכנית לגילוי מרצון ומי שלא הופיע עד כה, כנראה שגם לא יופיע בהמשך. בכך הביע רמיזה גלויה ועבה לדלת ההולכת ונסגרת על התכנית לגילוי מרצון. לכן מומלץ למי שעוד לא השתתף בתכנית ובכפוף לייעוץ ושנמצא מתאים אליה לנצל את ההזדמנות ולהשתתף בה.

משרדנו מתמחה בייעוץ ובהגשת דו"חות מס אמריקאים בארה"ב לרבות FBAR מדי שנה ובייחוד בדיווחי גילוי מרצון בארה"ב. היתרון והערך המוסף של משרדנו הוא שאנחנו יודעים לטפל בלקוח מא' ועד ת' בכל מה שקשור בצד האמריקאי ולחברו לצד הישראלי בין אם יש לו רואה חשבון בישראל או שאנחנו נדאג לכך. לשם כך משרדנו פועל בשיתוף פעולה עמוק עם משרד רואי חשבון ישראלי בעל אוריינטציה אמריקאית ובינלאומית. התוצאה היא שהלקוח אינו מתרוצץ בין שני משרדים ובין שתי מדינות והכל נעשה "תחת קורת גג אחת". לפרטים נוספים אנא צור קשר עם משרדינו ואנו נשמח לסייע בכל הקשור בכך.

 

  • המאמר כתוב בלשון זכר, אך מופנית כמובן לשני המינים בצורה שווה וללא כל הבדל.
  • אין בכתוב לעיל להוות כל עצה מיסויית או חוות דעת לכל עניין שהוא.
  • אין להשתמש בכתוב לעיל בכל צורה שהיא בכדי למנוע תשלום קנסות שעלולים להיקבע על ידי ה- IRS או/ו כל רשות חוק בארה"ב.

נשמח לעמוד לשירותך בכל שאלה. ניתן למלא פרטים או להתקשר 03-696-5060

אולי יעניין אותך לקרוא על:

אהרונוף רואה חשבון אמריקאי IRS דיווח ארהב מיסים ארהב קורונה

מגפת הקורונה בארה"ב והשפעתה על מיסים, דיווחים והחזרים

לקריאה »

משקיע נדל"ן בארה"ב

לקריאה »

הביטוח הלאומי בארה"ב עבור אזרחים אמריקאים המתגוררים מחוץ לארה"ב

לקריאה »
לעלות